Re: High School Football 2019
Posted by:
2019 All Liberty District Team
()
Date: November 13, 2019 09:17PM
2019 All-Liberty District Teams
Offensive Player of the Year: Joseph Dagbe, South Lakes
Defensive Player of the Year: Colby Distasio, Yorktown
Coach of the Year: Josh Shapiro, Washington & Lee
First Team Offense:
QB: Grant Wilson, Yorktown
RB: Tre Vasiladis, Langley; Earl James, South Lakes; Pious Attubirre, Yorktown
WR: Joseph Dagbe, South Lakes; Jordan Owen, Herndon; Joe Lokke, McLean
TE: Seneca Wilson, South Lakes
C: Eamon Schmidt, Yorktown
OL: Charlie Connally, Yorktown; Ali Nik, Langley; Eric Trichtinger, South Lakes; Marco Estrada, W&L
K: Jonah Garrufi, Yorktown
KR: Andrew Benedetto, South Lakes
UT: Will Murphy, W&L
First Team Defense:
DL: Gabe Gibson, South Lakes; Jackson Praed, W&L; Charlie Connally, Yorktown
DE: John Pious, Yorktown; Henry Sargent, Yorktown
LB: Will Murphy, W&L; Joseph Nazarian, Langley; Ty Rankin, South Lakes; Aidan Burnside, Yorktown
DB: Seth Roberts, Yorktown; Nick Haitz, South Lakes; Donovan Fleming, Herndon; Brendan Rinfus, Yorktown
P: Jonah Garruffi, Yorktown
PR: Joseph Dagbe, South Lakes
UT: Colby Distasio, Yorktown
Second Team Offense:
QB: Marcus Miles, South Lakes
RB: Ryan Jessar, McLean; Anthony Giordano, South Lakes; Will Murphy, W&L
WR: Andrew Benedetto, South Lakes; Liam McBride, W&L; Bryson Files, W&L; Brendan Rindfusz, Yorktown
TE: Matt Duval, McLean
C: Carter Nalewanski, Herndon
OL: Dennis Rosa, Herndon; Connor Hohl, Langley; Gabe Gibson, South Lakes; Dylan Hopper, Yorktown
K: Jacob Gelinas, Herndon; Connor Robles, South Lakes
KR: Joseph Dagbe, South Lakes
UT: Joseph Dagbe, South Lakes
Second Team Defense:
DL: Romy Gonzalez, Herndon; Nicky Varela, McLean; Cris Smith, South Lakes; D.J. Cotton, Jr., South Lakes
DE: Max Wohlschlegel, McLean; Damianos Mylonas, South Lakes; Elijah Hughes, W&L
LB: Mitch Palombi, McLean; Alec Butler, McLean; Anthony Giordano, South Lakes; Otham Amarchih, W&L; Charlie Rowe, Yorktown
DB: Joe Lokke, McLean; Donovan White, South Lakes; Joseph Dagbe, South Lakes; Daquoi Moore, W&L; Porter Lendefeld, Yorktown
P: Jonah Garruffi, Yorktown
PR: Max Patterson, Yorktown
UT: Joseph Dagbe, South Lakes
Honorable Mention:
Marc Semelfort, South Lakes
Michael Mockler, W&L
Gebel Jace, Herndon
Thomas Carney, South Lakes
Victor Splan, W&L
Elijah Hughes, W&L
Jacob Swisher, W&L
Blake Buchert, Yorktown
Thomas Walker, Herndon
Donovan Fleming, Herndon
Addison Wallace, Langley
Tio Graybill, McLean
Dylan White, South Lakes
Seth Roberts, Yorktown
Matthew Flanniken, Langley
Andrew Bolfek, W&L
Ta’juan Perry-Elam, Yorktown
Garrett Matthes, South Lakes
Nate Mazich, Langley
McNeil Carson, South Lakes
Christian Mulumba, Yorktown
Michael LaRosa, Herndon
Alex Fuentes, Herndon
Nate Jones, Langley
Cotter Smart, McLean
Pedro Palacios, W&L
James Brady, Yorktown
Sam Keenan, Yorktown
Bryce Molnar, McLean
Ahmad Williams, W&L
Liam McBride, W&L
Rakeen Williams, South Lakes
Tyler Cariaga, South Lakes